15 godina primjene Zakona o suzbijanju diskriminacije
Pučka pravobraniteljica, Tena Šimonović Einwalter, organizirala je 3. prosinca konferenciju "Diskriminacija i zaštita od diskriminacije u Hrvatskoj: 15 godina primjene Zakona o suzbijanju diskriminacije". Na događaju su sudjelovali predstavnici pravobraniteljskih institucija, civilnog društva, pravni stručnjaci, profesori i političari, a raspravljalo se o postignućima i izazovima u primjeni Zakona.
Pučka pravobraniteljica, Tena Šimonović Einwalter
U panelu „Prepreke u ostvarivanju jednakosti - proživljena iskustva“ panelisti su bili predstavnici OCD-a koji direktno pružaju podršku žrtvama, uključujući i predstavnicu SOIH-a, Magdalenu Guzalić. Predstavnica SOIH-a istaknula je da su zakonska zabrana diskriminacije i donošenje pravnog okvira jasno dali do znanja što je diskriminacija, kako se ona prepoznaje i kako može biti sankcionirana, a ostvarena je i bolja dostupnost pravnih mehanizama za prijavu diskriminacije. Sukladno tome, zabilježeno je i više prijava, što može stvoriti dojam da je diskriminacije više, no to je prije rezultat veće svijesti i spremnosti osoba s invaliditetom da se neprihvatljivo ponašanje prijavi. Naglasila je da se, unatoč svima naporima koji se ulažu, i dalje mnoge osobe s invaliditetom u svakodnevnom životu suočavaju s preprekama u zapošljavanju, obrazovanju, pristupu uslugama i javnim prostorima, što su ujedno i četiri područja na kojima se diskriminacija osoba s invaliditetom najčešće javlja. Uz to, istaknula je kako treba uzeti u obzir i da promjena društvenih stavova uvijek zaostaje za promjenom zakona zbog čega i dalje postoje stereotipi i predrasude koje otežavaju stvarno ostvarenje jednakosti. Panelisti su se složili kako je teško procijeniti ima li diskriminacije više ili manje jer se prije donošenja Zakona o suzbijanju diskriminacije nije bilježila pojavnost diskriminacije.
Stručna suradnica SOIH-a, Magdalena Guzalić, sudionica na I. Panelu
U drugom panelu, „Zaštita od nejednakosti – stanje i sljedeći koraci“, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, naveo je da je od 2018. godine evidentirano 693 pritužbi. Naglasio je da je spora pravda nepravda, što je odvraćajuće, stoga ne čudi da se osobe s invaliditetom ne odlučuju pokretati sudske postupke jer su oni dugotrajni, skupi i neizvjesni.
Istraživanje pokazuje da čak 44% građana Hrvatske ne zna za zakon koji ih štiti od diskriminacije, što ukazuje na potrebu za daljnjim podizanjem svijesti.
II. Panel