Održana Završna konferencija projekta „NE nasilju nad ženama s invaliditetom – 5“
Projekt „NE nasilju nad ženama s invaliditetom – 5” provodi se već petu godinu za redom i sufinanciran je od strane Grada Zagreba. Ciljevi projekta su: podizanje svijesti o nasilju nad ženama s invaliditetom, njihovo osnaživanje i pružanje podrške u suočavanju s različitim oblicima nasilja. Projekt traje od 1. siječnja do 31. prosinca 2024. godine.
Obilježili su se važni datumi: 14. veljače sudjelovanjem aktivistica SOIH-a u Kampanji Milijarda ustaje, održavanjem Okruglog stola o temi „Ulažite u žene: ubrzajte napredak”, 22. rujna Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama te provođenjem Kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja koja je započela 25. studenoga i završila 10. prosinca.
U sklopu 29. hrvatskog simpozija osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem održana je radionica „Rod i klimatske promjene“.
U cilju osnaživanja žena s invaliditetom i unaprjeđenja njihovih kompetencija u području borbe protiv nasilja održan je Sedmodnevni trening u Rovinju u periodu od 21. srpnja do 28 srpnja. Provele su se ključne edukacije koje su obuhvatile teme obiteljskog i seksualnog nasilja, a trenerice su bile poznate psihologinje dr.sc. Maja Mamula i Marijana Senjak iz Ženske sobe.
Kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja podigla je svijest o nasilju nad ženama kroz podjelu 775 razglednica, 1586 letaka, te 2116 bijelih vrpci. Senzibilizirani su građani, djeca predškolske dobi, kao i učenici srednjih škola. Na kraju Kampanje održan je Okrugli stol na kojem su predstavljeni rezultati.
Projekt „NE nasilju nad ženama s invaliditetom – 5” pružio je veliku potporu ženama s invaliditetom za prepoznavanje, prijavu i sudjelovanje u procesu dokazivanja nasilja. Radionice su omogućile proces osnaživanja žena kroz praktične vježbe, a provedena Kampanja podizanje društvene svijesti o specifičnim izazovima s kojima se suočavaju žene s invaliditetom. Aktivnosti projekta imale su pozitivan utjecaj na jačanje zajedničke odgovornosti prema zaštiti žena, čime je postavljen temelj za buduće inicijative u smanjenju nasilja.