Obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava
Dana 11. prosinca na Tribini Grada Zagreba održan je Okrugli stol povodom Međunarodnog dana ljudskih prava i predstavljanja provođenja Kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja. Okrugli stol otvoren je pozdravnim govorom predsjednice SOIH-a, Marice Mirić, koja je istaknula potrebu za trajnim djelovanjem protiv nasilja nad ženama i djevojčicama te istaknula značaj solidarnosti i zajedničkih napora u stvaranju sigurnog okruženja za sve. Posebno je naglasila da su SOIH i njegova mreža Saveza i udruga najveća ljudsko-pravaška skupina u RH.
Magdalena Guzalić, stručna suradnica u SOIH-u, predstavila je temu „Ujedinimo se kako bi zaustavili nasilje nad ženama“. Naglašeno je da je nasilje nad ženama i djevojčicama i dalje jedan od najrasprostranjenijih oblika kršenja ljudskih prava. Globalni podatci govore da je svaka treća žena iskusila fizičko i/ili seksualno nasilje, dok su femicidi u porastu. Slaba zakonska regulativa i diskriminatorne socijalne norme istaknuti su kao glavni izazovi u eliminaciji nasilja - mali broj nasilnih slučajeva uđe u kazneni postupak, a još manji je postotak slučajeva gdje je počinitelj primjereno i pravovremeno kažnjen. Naglašena je potreba za jačanjem zakonskih okvira i osiguravanjem nulte tolerancije prema nasilju.
Helena Odobašić, stručna suradnica u SOIH-u, predstavila je rezultate Kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja, koju je SOIH proveo uz podršku Grada Zagreba i Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, u suradnji sa Savezima i udrugama. Kampanja je započela 25. studenog, a završila 10. prosinca. Uključivala je brojne aktivnosti: podjelu bijelih vrpci u školama i na javnim mjestima, distribuciju letaka i razglednica te medijske objave. Posebno je istaknuta manifestacija „Pjesničkom riječju STOP NASILJU NAD ŽENAMA“, koja je održana u Kulturnom centru Dubrava, s naglaskom na pojavnost nasilja nad ženama s invaliditetom. Kroz Kampanju je podijeljeno 2116 bijelih vrpci, 775 razglednica i 1586 letaka, a u provedbi je sudjelovalo 14 udruga osoba s invaliditetom. Kroz navedene aktivnosti senzibiliziralo se 63 djece predškolske dobi, 102 učenika srednjih škola i preko 3000 građana.
Marica Mirić, predsjednica SOIH-a, u svojoj prezentaciji osvrnula se na Pregled rodne ravnopravnosti u Održivim ciljevima UN-a. Među 17 ciljeva koji promoviraju globalni prosperitet i zaštitu planeta, posebno je naglašena potreba za osiguravanjem jednakih prava za žene i djevojčice, uključujući pristup obrazovanju, zdravstvu i pravednim radnim uvjetima. Isto je iznimno važno jer svi navedeni pokazatelji ukazuju da rodna ravnopravnost još uvijek nije na agendi i da žene obavljaju manje plaćene poslove, da na njih klimatske promjene ostavljaju značajno teže posljedice, a posebno porazni podatci su za neke zemlje trećeg svijeta u kojima nema obrazovanja za djevojčice, provodi se sakaćenje i brojne druge vrste nasilja. Povezanost ciljeva s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom dodatno je istaknuta kao važna smjernica za kreiranje inkluzivnih politika.
Okrugli stol zaključen je otvorenom raspravom u kojoj su sudionici podijelili svoje dojmove i prijedloge za daljnje djelovanje. SOIH će nastaviti s aktivnostima koje doprinose podizanju svijesti i osnaživanju žena s invaliditetom u borbi protiv rodno uvjetovanog nasilja.