NOVI IZVORI SNAGE ZA ČLANICE SOIH - MREŽE ŽENA S INVALIDITETOM
29.07.2024.

NOVI IZVORI SNAGE ZA ČLANICE SOIH - MREŽE ŽENA S INVALIDITETOM

SOIH-Mreža žena s invaliditetom provela je tradicionalni Sedmodnevni trening s ciljem unaprjeđenja znanja i vještina za zaštitu i promicanje ženskih ljudskih prava, osnaživanja osobnih potencijala te jačanja kompetencija za rad sa ženama s invaliditetom u lokalnim zajednicama, a posebice ženama žrtvama nasilja i njihovom osnaživanju za prijavu nasilja.

Ovogodišnji Trening održan je od 21. do 28. srpnja u Centru M.A.R.E. u Rovinju, uz financijsku potporu Grada Zagreba, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i Ureda za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske.

Predsjednica SOIH-a Marica Mirić predstavila je Osnovno evaluacijsko izvješće GREVIO-a o zakonodavnim i drugim mjerama kojima se provode odredbe Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (Istanbulska konvencija) za RH. Mreža je nakon toga usuglasila način praćenja provođenja GREVIO preporuka u sredinama u kojima članice djeluju i zajednički na nacionalnoj razini. Detaljnom analizom utvrđeno je da je Istanbulska konvencija polučila znakovite rezultate, ali ističe se da su skloništa još uvijek nedovoljno pristupačna ženama s invaliditetom te da je potrebno snažnije djelovati da za vrijeme postupaka za počinitelje bude što kraće od prijave do izricanja mjere.

Na radionici koju je vodila Gordana Jurčević, predsjednica SOIH – Mreže žena s invaliditetom izrađen je Akcijski plan SOIH – Mreže žena s invaliditetom od srpnja 2024. do srpnja 2025. s tim da je naglašeno da će ga se još jednom revidirati u subotu po završetku Treninga.

Mia Kevo iz Zajednice saveza osoba s invaliditetom - SOIH predstavila je Nacionalni plan za ravnovnopravnost spolova do 2027.  dok je pripadajući Akcijski plan predstavila članica Mreže Ivana Kučina.

Maja Liković Cipurić provela je trening korištenja Google alata fokusirajući se prvenstveno na Google Drive, Google kalendar u svakodnevnom radu na početku Sedmodnevnog treninga te unijela ciljeve i aktivnosti koje će se provoditi u narednom razdoblju, a ženama će biti dostupni putem naučenih alata.

U okviru Treninga, koordinatorica Ženske sobe dr.sc. Maja Mamula provela je edukacije iz područja obiteljskog i seksualnog nasilja nad ženama s invaliditetom. Kroz mnoštvo primjera iz realiteta života s kojim se susreću žene s invaliditetom žrtve obiteljskog i seksualnog nasilja članice su proširile svijest o prislinoj kontroli i drugim oblicima nasilja koji se događaju u svakodnevnom životu žena žrtava nasilja. U raspravi su žene s invaliditetom iznosile primjere i iskustva iz vlastitog života te postavile brojna pitanja na koja je Maja Mamula dala opsežan odgovor ili komentar. Naglasila je značaj dostupne službe podrške koja treba biti pristupačna, prihvatljiva, priuštiva (cijenom) i dostupna na vrijeme.

Marijana Senjak, psihologinja u Ženskoj sobi i psihoterapeutkinja za podršku ženama žrtvama seksualnog nasilja provela je radionice „Izvori snage“ i „Mapa emocija“ kroz koje su članice Mreže dobile priliku provesti introspekciju vlastitih emocija, osobina i vrijednosti kao i procijeniti osobe koje su im u životu pružile potporu.

Na drugoj radionici prikazujući Mrežu kao organizam/tijelo žene su pokazale svoju ulogu u Mreži i način na koji se pokreću. Potom su izradile Mapu emocija unijevši ih različitim bojama u vlastito tijelo te kroz opsežnu raspravu svaka od sudionica dala je opis kako i gdje osjeća strah, ljutnju, radost i tugu.

Usmenom evaluacijom na kraju Treninga sve žene su ga ocjenile snažnim i korisnim i zatražile da se nastavi kako bi i dalje razvijale svoje osobne resurse i otpornost te tako osnažene pružale podršku drugima.

Na Treningu su sudjelovale članice Mreže koje su predstavnice Udruge osoba s invaliditetom Karlovačke županije, Društva multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije, Društva multiple skleroze Karlovačke županije, Udruge invalida rada i ostalih osoba s invaliditetom Grada Duga Resa, Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet, Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, Saveza gluhih i nagluhih Grada Zagreba, Udruge osoba s invaliditetom Slatina, Udruge distrofičara Krapina, Udruge invalida rada Krapina i Društva distrofičara Zagreb.