„Umjetnošću do osnaživanja“ – Sedmodnevni trening SOIH – Foruma mladih s invaliditetom
Pod vodstvom Marija Kovača, kazališnog i filmskog redatelja s bogatim iskustvom u tehnikama Forum teatra te radu s osobama s invaliditetom, proveden je Sedmodnevni trening SOIH – Foruma mladih s invaliditetom u Centru M.A.R.E. u Rovinju, od 1. do 8. rujna 2024. godine. Jedanaest mladih osoba s invaliditetom naučilo je tehnike rada kroz kazališne radionice kulturalne konfrontacije (Boalovog teatra).
Teme radionica najuže su povezane s aktualnim socijalnim politikama u RH koje su pridonijele kako unapređenju kvalitete života osoba s invaliditetom tako i u cijelosti pokreta osoba s invaliditetom, i to neovisno življenje, osobna asistencija, inkluzivni dodatak, inkluzivno obrazovanje te inkluzivno zapošljavanje.
Trening je u cijelosti ispunio svoj cilj jer je, kao prvo, predsjednica SOIH-a za svaku temu dala zakonsku i stručnu osnovu, potom je vođena rasprava među mladima o njihovim iskustvima u tim područjima, uvježbane su uloge „pozitivaca“ i „negativaca“ te potom pripremljene predstave prikazane široj publici koju su činili roditelji, ostale osobe s invaliditetom i stručnjaci.
Deset tema obrađeno je u cijelosti, o čemu postoje videozapisi koji će se dostaviti udrugama koje su članice Saveza uključenih u SOIH. Uz navedene predstave, održani su tijekom večernjih sati pub kviz, kreativna radionica oslikavanja loga SOIH – Foruma mladih na majicama te zajednička proslava rođendana, što je stvorilo još veću povezanost među svim sudionicima. Bila je to ujedno i prilika da mlade osobe s invaliditetom tijekom svih sedam dana vode međusobne rasprave i prakticiraju „peer counselling“, ali isto tako i da razgovaraju sa stručnjacima i prošire svoja znanja o brojnim drugim temama.
Nakon završetka predstava, Mario Kovač proveo je evaluaciju radionica temeljenih na Boalovom teatru sa aspekta postizanja ciljeva radionice; uključenosti i angažmana sudionika; kvalitete izvođenja i kreativnog izražaja i utjecaja na sudionike. Također, evaluacijski intervju proveden je i s roditeljima i ostalim sudionicima.
Završni dan bio je posvećen izradi nacrta plana aktivnosti za sljedeću godinu i utvrđivanju tema koje će se putem Zoom-a obrađivati u sljedećem razdoblju. U svrhu osvješćivanja vlastitih snaga i potencijala te poticanja na daljnji osobni rast provedena je i kreativna radionica „Cvijet osvješćivanja“ u kojoj su mladi s invaliditetom u latice cvijeta prema naznačenim pitanjima unosili svoje vještine, prepreke koje su uspješno savladali, buduće ciljeve i drugo.
Trening u Rovinju nije samo imao pozitivan učinak na mlade s invaliditetom, već je bio i iznimno koristan za stručne suradnike koji su sudjelovali u organizaciji i provedbi. Kroz rad s mladima, stručnjaci su imali priliku dodatno razviti svoje vještine u radu s osobama s invaliditetom, ali i steći nove uvide u njihove potrebe i svakodnevne izazove. Ova sinergija između korisnika i stručnjaka rezultirala je obostranim rastom i razvojem te je postavila temelje za daljnje aktivnosti.
Empatija i znanje Marija Kovača, kao vrsnog režisera, ali i poznavatelja osoba s invaliditetom učinili su ovaj Sedmodnevni trening čarobnim. Svi sudionici osjetili su snagu umjetnosti kao alata za osnaživanje, suočavanje sa svakodnevnim izazovima, te za kvalitetnije razumijevanje i komunikaciju osoba s invaliditetom s dionicima, bilo da se radi o predstavnicima institucija, obitelji, prijatelja i slično.